Search

לרתום אנשים סביב רעיון

Updated: Nov 20, 2021

"רעיון יחיד, שמועבר באמצעות נאום, בצורת שיר, או בדרך של סיפור, יכול לשנות את דעתם ואת פעולותיהם של מליונים".


מתוך הספר "מה זה משנה?" של טלי שרוט(2017), עמוד 45.


טלי היא פסיכולוגית וחוקרת מוח.

היא פרופסור במחלקה לפסיכולוגיה ניסיונית באוניברסיטת קולג' לונדון

ומייסדת "מעבדת המוח הרגשי" במקום.

וכדי לחבר אתכם עוד קצת, אני אוסיף שהיא ישראלית.

1.9.1962

נשיא ארצות הברית, ג'ון פ' קנדי מוכר רעיון שעולה 6 מיליארד דולר, נואם בפני 35,000 אמריקאים משלמי מיסים.

המיזם השאפתני שלו הוא להגיע לירח, זה כל הסיפור.

יש כל כך הרבה השערות בנושא, למה זה היה כל כך חשוב וייתכן כי כל המיזם הזה נשען על כך בגלל שברית המועצות היו הראשונים לשלוח אדם לחלל ולדעתו של קנדי זה מאוד חשוב שמי שיצעד על הירח יהיה אמריקאי.

"הוא עלה לבמה, ובמשך שבע-עשרה דקות וארבעים שניות הבאות הסביר לעם האמריקאי מדוע הוא מאמין שצריך להוציא כ-4 אחוזים מהתקציב השנתי על "ההרפתקה הגדולה ביותר שהאדם יצא אליה אי-פעם".(עמוד 44).

בלי התמיכה של האומה האמריקאית, קנדי לא היה יכול לצאת למיזם הזה ואולי אנחנו לא היינו מכירים את ניל ארמסטרונג וכמובן לא את טייס המשנה שלו דיוויד סקוט.

כדי שבאמת נוציא לפועל, יזמים צריכים להיות מסוגלים לסחוף אחריהם אנשים ולמכור רעיון.


אי וודאות בעולם היזמות:

אנשים הולכים אחרי יזמים, רעיון הוא סיפור טוב שהם רוצים לקחת חלק ממנו, ברוב המקרים הם מאמינים ברעיון כי המנהיג מאמין ברעיון. בניגוד לחברה יציבה עם לקוחות, ספקים ועובדים, לנהל מיזם היא עבודה לא פשוטה 80 אחוז מהזמן זה להוביל אנשים אל הלא נודע, זו לא רק מנהיגות, זו נאמנות.

האחריות האישית שיש למנהיג מהסוג הזה היא עצומה, בסופו של דבר כולם מצפים לתוצאות.

לכן קשה להרשים שותפים שרואים את הכסף כמטרה, אפשר לזהות את זה בקלות.


ביזמות לרוב המוצר שאותו אני רוצה למכור הוא לא קיים לפחות לא בצורה ויזואלית, מוצר / שירות דמיוני שלא קיים.

האתגר הגדול הוא להעביר את אותה תחושה שאני מרגיש כאשר אני חושב על הרעיון לאדם אחר, אבל איך עושים את זה כאשר אין לי אפשרות לתת כדוגמה לשירות או המוצר?

אם אני רוצה להקים מסעדה אמנם אני יזם אבל אין צורך ב"ללמד" את האנשים מהי מסעדה, זה ברור. כשהתחלתי לדבר על המוצר הראשון שלי "My-Op" הרגשתי טיפש, אף אחד לא באמת הבין אותי, מה אני רוצה ולמה דווקא אני חשבתי על זה? ויותר מזה למה אני כל כך נחוש?

לכן יש לספר סיפור, כזה שימחיש את הפוטנציאל, את היעדים ויותר חשוב את הדרך לשם.


בחלק הבא אשתף את הכלים שעזרו לי באופן אישי לגייס אנשים לרעיון:

מי אני?

רוב היזמים המתחילים מרגישים שהם לא יכולים לקרא לעצמם יזמים.

יזמים שקוראים לעצמם יזמים הם נושאים אחריות מסוימת.

המילה:

יזם, באנגלית =entrepreneur

מקור המילה מהשפה הצרפתית,

Entre – להתחייב preneur – לוקח על עצמו (Taker)

האם אני יזם?

אישיות היזם מתעצבת כבר בילדותו ומושפעת מהוריו ובעיקר מהסביבה התרבותית לכן נמצא יותר תופעות של יזמות בחברות השמות דגש על הישגיות אקטיביות וחוסר נכונות להשלים עם הקיים ורצון לשנות ולשפר כל הזמן.

לצורך הדוגמא: ילדי ברה"מ מאידך מקבלים עידוד על קבלת נורמות שנקבעו ע"י הקולקטיב מתוגמלים על התנהגות התואמת נורמות אלה, יתרון לישראלים אשר מעודדים חשיבה מיוחדת שונה ויצירתית.

למען הסר ספק, יזמות נמצאת בכל מקום ללא הבדל תרבות או רקע אך באה לידי ביטוי בעיקר בסביבה מעודדת ומתגמלת.


התפתחות אישית:

יזם יותר חשוב מהרעיון לכן יש צורך ברמת ידע מסוימת כדי להבחין בין התהליכים השונים, מאזן הכוחות של שחקנים נוספים בשוק וממשקי עבודה רלוונטיים, לדוגמה: אם יש לי מיזם בתחום השליחויות מזון אני צריך לדעת מה השכר הממוצע של השליחים ואת המודל העסקי מאחורי הזמנת המנה, כמה אחוזי רווח נשאר למסעדות ועוד מידע נחוץ.

יזם עם ארגז כלים מאוד מדויק ואיכותי, אטרקטיבי יותר. לכן היזם הוא כלי חשוב מאוד במיזם, יותר מהרעיון.

כאשר אנו נבין שאנו האנשים הנכונים להוביל את המיזם / החברה יהיה לנו קל יותר למכור למשקיעים, שותפים ואפילו לקוחות.

תיעוד הצלחות וסדר: כאשר מתחילים להניע מיזם רואים את התמונה הגדולה וההצלחה רחוקה לרוב.

לכן, מה שעוזר הוא להמשיך כל הזמן במוטיבציה גבוה היה חלוקת ההצלחה להצלחות קטנות, לדוגמא: להשיג מנהל קבוצת פייסבוק עם מעל 1000 חברים כדי לבקש אישור לסקר. הצלחה זו היא מתועדת וכאשר אני מציג את המיזם שלי לשותפים פוטנציאלים אני משתף אותם בהצלחה הזו וכמובן עוד הצלחות והישגים, גם אם קטנים, זה מעיד על יצירתיות ונחישות. משם נולד הרצון לקחת חלק.

חזון אישי

החזון שלי הוא "לממש כל פוטנציאל שאני מצליח לזהות"

אז, למה אני עושה את זה?

סיפור אישי:

איי שם ב- 2003, אני בן 13. זוכר את עצמי מנקה את החנות המשפחתית שלנו, חלק מהעבודה היה הניקיון של הפיצוחים, זאת אומרת עובד עם מסננת ומסנן את שאריות המלח ואת כל הגבעולים מהפיצוחים בעוד שהחנות השכנה(מתחרים) בכלל לא עשו זאת ואף לא חצי מההשקעה שלנו ואף והרוויחו יותר.

הייתה לנו חנות קטנה ויפה לממתקים ומתנות בשם "טוב-לי" כל מה שאבי רצה זה שכל מי שיעבור אצלנו בחנות יהיה לו טוב, זה היה החזון שלו. כשהחנות נסגרה מאוד היה לי ברור שיש משהו לא תקין. איך יכול להיות שאבי משקיע את כל כולו בחוויית הלקוח ובאיכות המוצרים ונכשל ולא קיבל הזדמנות להמשיך ולהעניק את כל הטוב הזה לעולם? מאז אני רק חושב איך אפשר לשפר את הלממש פוטנציאל של יזמים ואנשי עסקים שרק רוצים לעשות טוב.


בכל זאת, כמה שאנשים רוצים לקחת חלק מדברים גדולים זה לא מספיק, הלמה אתם עושים את מה שאתם עושים חשוב מאוד. זה הופך להיות ערך מוביל גם בתקופות שהמצב פחות אופטימי.

אין ספק שהחזון שלי סייע לי לגייס אנשים סביב הרעיון. היום אני מבין שעם חזון מדויק אני מחויב למשימה ב-100%. אני והשותפים שלי.


התמונה הגדולה ברזולוציה גבוהה.

אנשים אוהבים להיות חלק ממהלכים גדולים ושינויים רציניים, לאורך הזמן יזמים מתחילים נחשפים לנתונים בעולם תוכן שהם מתעניינים בו ויש להם מידע רב על השוק או התעשייה אבל לא תמיד הם מעריכים אותו. חשוב להבין שכל פיסת מידע שימושית כאשר אנו רוצים להרכיב את התמונה הגדולה.

או כמו שסטיב ג'ובס אמר: "לחבר את הנקודות אפשר רק כאשר מסתכלים לאחור".


כאשר אתם מצליחים לראות את התמונה הגדולה ברזולוציה גבוהה קורים כמה דברים מאוד מעניינים.

להבין את התהליכים, הממשקים, אנשי המפתח בתעשייה, ערוצי שיווק ופרסום וכמה שיותר הכרות עם התעשיה שלכם. כאשר התמונה שאתם רואים היא הכי ברורה השותפים שלכם מרגישים את תחושת הביטחון, כמו גם המשקיעים.


עיקרון הרכבת:

אני לא ממתין לרכבת, אני הרכבת!

עיקרון זה מלווה אותי גם בחיים האישיים לא רק בעסקים.

הובלה, יזמים הם מנהיגים ומנהיג לא מחכה לאישורים של הסביבה הוא מראה תנועה. מהירה ככל שניתן.

ביצוע סקרים, להחתים עסקים / לקוחות, לקיים / להשתתף בכנסים רלוונטיים, פגישות עם אנשי מפתח וכו משרת אותי מעולה כיזם, אני גם מתקדם לעבר המטרה וגם כל מי שצפה בי מהצד פשוט רצה לקחת חלק.

עיקרון הרכבת יוצר מצב מעולה של משיכה טלר דחיפה, בכלל גישה עדיפה לדעתי בכל עולם העסקים, כאשר אני דוחף את הרעיון ואת המוצר שלי קשה יותר לקבל "כן", אך כאשר פונים אליי הגורמים הרלוונטיים, כל מה שנשאר לי להבין זה איך "כן".


מטרה!

הרעיון שיזמים מתחילים מנסים לגונן עליו כל הזמן הוא חשוב מאוד, אבל בשביל לגייס אנשים נוספים לרעיון, לא רק שותפים. אלא גם משקיעים, לקוחות ועוד, יש צורך בחשיפה מסוימת של הרעיון. או יותר נכון המטרה שלשמה הוקם המיזם.

אין צורך לחשוף את השיטה או הפתרון כולו אך כן נדרשת הבנה מצד היזם כי שותפים ומשקיעים לא יפנו מספיק קשב כאשר היזם תחילה לגונן על הרעיון. מומלץ להתחיל עם הבעיה שהמיזם בא לפתור ולאחר מכן את המטרות והיעדים.

כאשר יש חיבור וכימיה טובה אפשר לחתום על NDA ומשם לרוץ ולספר על כל השיטות והפתרונות.

הדרך לא חייבת להיות ייחודית אבל היא חייבת להיות משמעותית, אנשים אוהבים להיות חלק מדברים גדולים, שינויים גדולים ומשמעותיים, כמו לדרוך על הירח.


מה אני צריך ˚360?

להבין בכל כך הרבה תחומים, ללמוד לבד, להיחשף למידע/תוכן שלעולם לא נחשפתם אליו בעבר, כמובן שצריך עזרה. נקודת מבט של שותף חשובה מאוד בקידום המיזם.

לא רק כדי לתת חוות דעת מקצועית, גם כדי להנמיך צפיות. לא פעם אני "מרחף" ברעיונות ומחכה לשותפים שלי שיחדדו את הרעיונות שלי ולאחר מכן אני "מצמיח להם רגליים" והרעיון פתאום יותר מחובר למציאות.

זה נכון שכאשר אני מניע מיזם מאפס אני לא באמת יודע לאן אני אגיע, לפחות לא בשלב ההתחלתי.

כשאנשים נרתמים למשימה כשאין סוף ידוע מראש הם חייבים לדעת את הצעדים בבירור, הצבת מטרות ויעדים זה כלי בפני עצמו כדי לגייס אנשים סביב הרעיון.


נחזור לנאום של נשיא ארצות הברית, ג'ון פ' קנדי.

אני מאמין שקנדי לא מדען גדול בחקר חלל ואין לו את הידע להניע מהלך גדול שכזה כמו להגיע לירח, אבל מנהיגות יש. הוא הצליח לסחוף אנשים רבים אחריו, אחרי חלום מסוים שלא מדובר בחיים ומוות אלא בהישג ענק לארצות הברית.


אנרגיה פנימית:

ברור שיזם מתמודד עם דעות שונות ולרוב נגד, עד שהוא מצליח לצייר תמונה הגיונית לוקח זמן, יזם אמיתי אינו תלוי בחיזוקים של הסביבה אך כאשר יש יותר דעות מהסביבה יותר קל לקבל פידבקים. עם זאת יש לשים דגש על הביקורת שאנו מקבלים, נכון שזה חשוב לשמוע את כל הדעות אבל לא בהכרח כדאי להקשיב לכולם בעיקר לממליצים שונים שלא עשו דבר בעצמם.

צוות / ביצוע: כל אחד מחברי הצוות הוא חלק בפאזל ומי שרואה את התמונה הגדולה הוא היזם / המנכ"ל.

החשיבות של הצוות היא גבוה מאוד, הצוות יכול להיות מוכשר מאוד ובתחילת הדרך עלינו לשים דגש על תקשורת בריאה וזרימת מידע אופן חלק, זו נקודה חשובה מאוד.

בשלבים הראשונים ישנה תחושה כי כולם עושים הכל, וזה בסדר כי באמת יש חוסר בכח אדם אבל כאשר מגדירים באופן ברור על מה כל אחד אחראי, זה הרבה יותר קל להזיז את המיזם קדימה ולשמור על זרימת עבודה ברורה. היכולת שלנו כיזמים לסנכרן בין המשימות והאנשים השונים ובסופו של דבר לשלוט בכל מה שקורה בניהול הפרויקט חשובה מאוד.


ג'ון קנדי ג'ון פ' קנדי היה הנשיא הנבחר הצעיר ביותר בתולדות ארצות הברית.

השלב שבו אנו צריכים לרתום אנשים סביב הרעיון הוא עוד לפני כל צעד שעשינו.

היכולת שלנו לספר את הסיפור ולחשוף את הנתונים העיקריים, לגבש מטרה עילאית אחת וברורה, תביא אתכם לנקודה שבה אתם תצטרכו לבחור את השותפים שלכם למסע, למרוץ, למרתון של המיזם.


בהצלחה!


נכתב על ידי גבריאל אריאל.

מנכ"ל חברת B-Solution

152 views0 comments

Recent Posts

See All