Search

לרתום אנשים סביב הרעיון

"רעיון יחיד, שמועבר באמצעות נאום, בצורת שיר, או בדרך של סיפור, יכול לשנות את דעתם ואת פעולותיהם של מליונים".(עמוד 45, מה זה משנה?, טלי שרוט, 2017)

טלי היא פסיכולוגית וחוקרת מוח.

היא פרופסור במחלקה לפסיכולוגיה ניסיונית באוניברסיטת קולג' לונדון

ומייסדת "מעבדת המוח הרגשי" במקום.

וכדי לחבר אתכם עוד קצת, אני אוסיף שהיא ישראלית.

1.9.1962

נשיא ארצות הברית, ג'ון פ' קנדי מוכר רעיון שעולה 6 מיליארד דולר, נואם בפני 35,000 אמריקאים משלמי מיסים.

המיזם השאפתני שלו הוא להגיע לירח, זה כל הסיפור.

יש כל כך הרבה השערות בנושא, למה זה היה כל כך חשוב וייתכן כי כל המיזם הזה נשען על כך בגלל שברית המועצות היו הראשונים לשלוח אדם לחלל ולדעתו של קנדי זה מאוד חשוב שמי שיצעד על הירח יהיה אמריקאי.

"הוא עלה לבמה, ובמשך שבע-עשרה דקות וארבעים שניות הבאות הסביר לעם האמריקאי מדוע הוא מאמין שצריך להוציא כ-4 אחוזים מהתקציב השנתי על "ההרפתקה הגדולה ביותר שהאדם יצא אליה אי-פעם".(עמוד 44).

בלי התמיכה של האומה האמריקאית, קנדי לא היה יכול לצאת למיזם הזה ואולי אנחנו לא היינו מכירים את ניל ארמסטרונג וכמובן לא את טייס המשנה שלו דיוויד סקוט.

כדי שבאמת נוציא לפועל, יזמים צריכים להיות מסוגלים לסחוף אחריהם אנשים ולמכור רעיון.


אי וודאות, עולם היזמות:

אנשים הולכים אחרי אנשים, רעיון הוא סיפור טוב שהם רוצים לקחת חלק ממנו, ברוב המקרים הם מאמינים ברעיון כי המנהיג מאמין ברעיון. בניגוד לחברה יציבה עם לקוחות, ספקים ועובדים, לנהל מיזם היא עבודה לא פשוטה 80 אחוז מהזמן זה להוביל אנשים אל הלא נודע, זו לא רק מנהיגות, זו נאמנות. האחריות האישית שיש למנהיג מהסוג הזה היא עצומה, בסופו של דבר כולם מצפים לתוצאות.

לכן אני לא מאמין בשותפים שרואים את הכסף כמטרה, אפשר לזהות את זה בקלות.

ביזמות לרוב המוצר שאותו אני רוצה למכור הוא לא קיים לפחות לא בצורה שיושבת בראש, מוצר דמיוני שלא קיים.

האתגר הגדול הוא להעביר את אותה תחושה שאני מרגיש כאשר אני חושב על הרעיון לאדם אחר, אבל איך עושים את זה כאשר אין לי אפשרות לתת כדוגמה לשירות או המוצר?

אם אני רוצה להקים מסעדה אמנם אני יזם אבל אין צורך ב"ללמד" את האנשים מהי מסעדה, זה ברור. כשהתחלתי לדבר על המוצר שלי "My-Op" הרגשתי טיפש, אף אחד לא באמת הבין אותי, מה אני רוצה ולמה דווקא אני חשבתי על זה? ויותר מזה למה אני כל כך נחוש?


אני רוצה לשתף את הכלים שעזרו לי באופן אישי לגייס אנשים לרעיון:

מי אני?

רוב היזמים המתחילים מרגישים שהם לא יכולים לקרא לעצמם יזמים.

יזמים שקוראים לעצמם יזמים הם נושאים אחריות מסוימת.

המילה:

יזם, באנגלית =entrepreneur

מקור המילה מהשפה הצרפתית,

Entre – להתחייב preneur – לוקח על עצמו (Taker)

אישיות היזם מתעצבת כבר בילדותו ומושפעת מהוריו ובעיקר מהסביבה לכן נמצא יותר תופעות של יזמות בחברות השמות דגש על הישגיות אקטיביות וחוסר נכונות להשלים עם הקיים ורצון לשנות ולשפר כל הזמן.

לדוגמא: ילדי ברה"מ מאידך מקבלים עידוד על קבלת נורמות שנקבעו ע"י הקולקטיב מתוגמלים על התנהגות התואמת נורמות אלה, יתרון לישראלים אשר מעודדים חשיבה מיוחדת שונה ויצירתית.

התפתחות אישית:

יזם יותר חשוב מהרעיון לכן יש צורך ברמת ידע מסוימת כדי להבחין בין התהליכים השונים, מאזן הכוחות של שחקנים נוספים בשוק וממשקי עבודה רלוונטיים, לדוגמה: אם יש לי מיזם בתחום השליחויות אני צריך לדעת מה השכר הממוצע של השליחים ואת המודל העסקי מאחורי הזמנת המנה, כמה אחוזי רווח נשאר למסעדות ועוד מידע נחוץ. אנו חייבים להיות עם ארגז כלים מאוד איכותי ולכן היזם הוא הכלי החשוב ביותר במיזם.

כאשר אנו נבין שאנו האנשים הנכונים להוביל את המיזם / החברה יהיה לנו קל יותר למכור את עצמנו למשקיעים, שותפים ואפילו לקוחות.

תיעוד הצלחות וסדר: כאשר אנו מתחילים להניע מיזם אנו רואים את התמונה הגדולה וההצלחה הגדולה רחוקה מאוד.

לכן, מה שעזר לי להמשיך כל הזמן היה חלוקת ההצלחה להצלחות קטנות, לדוגמא: להשיג מנהל קבוצת פייסבוק עם מעל 1000 חברים כדי לבקש אישור לסקר. הצלחה זו היא מתועדת וכאשר אני מציג את המיזם שלי לשותפים פוטנציאלים אני משתף אותם בהצלחה הזו וכמובן בעוד הצלחות והישגים, גם אם הקטנים, זה מעיד על יצירתיות נחישות, סדר וארגון והכי חשוב רצון לקחת חלק.

חזון אישי

החזון שלי הוא להקל על כל עסק שעושה או רוצה לעשות טוב, בגלל זה במערכת שלי הנושא של דירוג המוצר או השירותים הוא ערך עליון, עכשיו יותר קל להבין מה אני רוצה לעשות, לקח לי זמן לגבש את החזון ולהבין אותו לעומק.

אז, למה אני עושה את זה?

סיפור אישי:

אני בן 13, זוכר את עצמי מנקה את ה"בסטה" של הפיצוחים, זאת אומרת עובד עם מסננת ומסנן את שאריות המלח ואת כל הגבעולים מהפיצוחים בעוד שהחנות השכנה בכלל לא עשו זאת והרוויחו יותר.

הייתה לנו חנות קטנה ויפה לממתקים ומתנות בשם "טוב-לי" כל מה שאבי רצה זה שכל מי שיעבור אצלנו בחנות יהיה לו טוב. כשהחנות נסגרה מאוד היה לי ברור שיש משהו לא תקין. איך יכול להיות שאבי משקיע את כל כולו בחוויית הלקוח ובאיכות המוצרים נכשל ולא קיבל הזדמנות להמשיך ולהעניק את כל הטוב הזה לעולם?

כמה שאנשים אוהבים להיות חלק משינויים, רוצים לקחת חלק מדברים גדולים זה לא מספיק, למה אתם עושים את מה שאתם עושים חשוב מאוד גם אם לא מדברים אתכם על זה.

אין ספק שהחזון שלי סייע לי לגייס אנשים סביב הרעיון. היום אני מבין שעם חזון מדויק אני מחויב למשימה ב-100%.

אני לא ממתין לרכבת, אני הרכבת!

המטפורה הזו מלווה אותי עד היום בכל מהלך שאני עושה, גם בחיים האישיים לא רק בעסקים.

הובלה, יזמים הם מנהיגים ומנהיג לא מחכה לאישורים הוא מראה תנועה, מהירה ככל שניתן.

אם אני מדבר על רעיון שיש לי ומשאיר את זה בגדר רעיון אז זה לא יותר מרעיון נחמד, אבל כשאני מזיז דברים, מבצע סקרים, מחתים עסקים, מקיים כנסים בנושא, נפגש עם אנשי מפתח מקבל את ברכתם ואפילו את הסיוע שלהם אז כל מי שצפה בי מהצד פשוט רצה לקחת חלק.

כשאני מרגיש רכבת, זה השלב שבו אנשים פונים אלי ושואלים מה אני צריך ואיך אפשר לקחת חלק, ההיפך מהצפוי.

התמונה הגדולה ברזולוציה גבוהה.

אנשים אוהבים להיות חלק ממהלכים גדולים ושינויים רציניים, לאורך הזמן יזמים מתחילים נחשפים לנתונים בעולם תוכן שהם מתעניינים בו ויש להם מידע רב על השוק או התעשייה אבל לא תמיד הם מעריכים אותו. חשוב להבין שלא כולם רואים את התמונה הגדולה.

כאשר אתם מצליחים לראות את התמונה הגדולה ברזולוציה גבוהה אז הדברים מסתדרים כמו שאתם רוצים לראות אותם.

להבין את התהליכים, הממשקים, אנשי המפתח בתעשייה, ערוצי שיווק ופרסום וכמה שיותר הכרות עם התעשיה שלכם. כאשר התמונה שאתם רואים היא הכי ברורה השותפים שלכם מרגישים את תחושת הביטחון.

מטרה!

הרעיון שיזמים מתחילים מנסים לגונן עליו כל הזמן הוא חשוב מאוד, אבל בשביל לגייס אנשים נוספים לרעיון, לא רק שותפים. אלא גם משקיעים, לקוחות ועוד. חשובה המטרות שמשיגים בדרך.

הדרך לא חייבת להיות ייחודית אבל היא חייבת להיות משמעותית, אנשים אוהבים להיות חלק מדברים גדולים, שינויים גדולים ומשמעותיים, כמו לדרוך על הירח.

במקרה שלי המיזם עוזר לעסקים קטנים, אז אני חותר לכך שאני רוצה לשפר את התוצאות העסקיות, זה מה שאני עושה. חותר לשם, ברגע שהצלחתם להעביר את המסר הזה לעולם, קל יותר להניע את המיזם, גם אם הדרך לשם היא ארוכה, יש מטרה!

מה אני צריך ˚360?

להבין בכל כך הרבה תחומים, ללמוד לבד, להיחשף למידע/תוכן שלעולם לא נחשפתם אליו בעבר, כמובן שצריך עזרה. נקודת מבט של שותף חשובה מאוד בקידום המיזם.

לא רק כדי לתת חוות דעת מקצועית, גם כדי להנמיך צפיות. לא פעם אני "מרחף" ברעיונות ומחכה לשותף שלי שיחדד את הרעיונות שלי ולאחר מכן אני "מצמיח להם רגליים" והרעיון פתאום מחובר למציאות.

זה נכון שכאשר אני מניע מיזם מאפס אני לא באמת יודע לאן אני אגיע, לפחות לא בשלב ההתחלתי.

כשאנשים נרתמים למשימה כשאין סוף ידוע מראש הם חייבים לדעת את הצעדים בבירור, הצבת מטרות ויעדים זה כלי בפני עצמו כדי לגייס אנשים סביב הרעיון.

נחזור לנאום של נשיא ארצות הברית, ג'ון פ' קנדי.

אני מאמין שקנדי לא מדען גדול בחקר חלל ואין לו את הידע להניע מהלך גדול שכזה כמו להגיע לירח, אבל מנהיגות יש. הוא הצליח לסחוף אנשים רבים אחריו, אחרי חלום מסוים שלא מדובר בחיים ומוות אלא בהישג ענק לארצות הברית.

מנגד,

ברור שיזם מתמודד עם דעות שונות ולרוב נגד, עד שהוא מצליח לצייר תמונה הגיונית לוקח זמן, יזם אמיתי אינו תלוי בחיזוקים של הסביבה אבל הוא צריך לדעת לאן הוא רוצה להגיע ולגייס את הסביבה בבוא הזמן.

קשר רגשי וחיבור אמיתי, לכן תמיד שווה לספר לכולם ולשתף את הסובבים אתכם במיזם.


התזמון

רעיון זה חשוב, אבל לא יותר מכל. כדי להוציא רעיון לפועל ישנן מיליוני סיבות למה הוא יכול לא לעבוד.

בינואר 2015 בהרצאת TED קצרה סיפר ביל גרוס,

המנכ"ל והמייסד של מספר חברות ובניהן IdeaLab ,

חממה עסקית המתמקדת בהקמת רעיונות חדשים בסיליקון וואלי.

האיש הזה מבין את משמעותם של רעיונות חדשים.

בהרצאה המרתקת שלו הוא מסביר בצורה ברורה מאוד איך הרעיון חשוב אך לא יותר חשוב מהתזמון, הצוות, מודל עסקי ומימון.

ביל תיאר פקטורים להצלחה של יותר מ 200 חברות, אנחנו נתייחס לשניים הגבוהים ביותר:

42% תזמון

32% צוות / ביצוע

התזמון: "הוצאה לפועל היא חשובה מאוד, אבל תזמון אפילו יותר".

חשיבות התזמון כאשר יוצאים לשוק הינה קריטית ולכן צריך להיות מוכנים לצאת לדרך בזמן ויותר מכך צריך להיות מסוגלים לזוז במהירות.

כאשר לוקחים בחשבון את מרכיב הזמן, אנחנו מבינים שיזם יחיד אינו יכול לרוץ לבד הוא זקוק לתמיכה ולעזרה בתחומים שונים ובאמת לוודא שהדברים מתבצעים והחברה מגיעה ליעדים בזמן.

כשמתחילים להניע מיזם יש כל כך הרבה דברים לעשות מדובר במאות שעות של עבודה לא פשוטה בכלל וכאשר ישנם שותפים זה מקל על העבודה ומגביר את הקצב, כמובן אם מנהלים נכון את המשימות ויש זרימת מידע ותקשורת חיובית בין חברי הצוות.

תזמון נכון אינו בהכרח להיות מוכן מהר, אלא להיות מוכן לצאת בזמן.

צוות / ביצוע: כל אחד מחברי הצוות הוא חלק בפאזל ומי שרואה את התמונה הגדולה הוא היזם / המנכ"ל.

החשיבות של הצוות היא גבוה מאוד, הצוות יכול להיות מוכשר מאוד ובתחילת הדרך עלינו לשים דגש על תקשורת בריאה וזרימת מידע אופן חלק, זו נקודה חשובה מאוד.

בשלבים הראשונים ישנה תחושה כי כולם עושים הכל, וזה בסדר כי באמת יש חוסר בכח אדם אבל כאשר מגדירים באופן ברור על מה כל אחד אחראי, זה הרבה יותר קל להזיז את המיזם קדימה ולשמור על זרימת עבודה ברורה. היכולת שלנו כיזמים לסנכרן בין המשימות והאנשים השונים ובסופו של דבר לשלוט בכל מה שקורה בניהול הפרויקט חשובה מאוד.

קישור להרצאה:

https://www.ted.com/talks/bill_gross_the_single_biggest_reason_why_start_ups_succeed?language=he

ג'ון קנדי ג'ון פ' קנדי היה הנשיא הנבחר הצעיר ביותר בתולדות ארצות הברית.

השלב שבו אנו צריכים לרתום אנשים סביב הרעיון הוא עוד לפני כל צעד שעשינו.

היכולת שלנו לספר את הסיפור ולחשוף את הנתונים העיקריים, לגבש מטרה עילאית אחת וברורה, תביא אתכם לנקודה שבה אתם תצטרכו לבחור את השותפים שלכם למסע, למרוץ, למרתון של המיזם.


בהצלחה!

מאת גבריאל אריאל.
138 views0 comments

Recent Posts

See All